Pustynia Błędowska

Dojazd i punkty widokowe

Punkt widokowy Róża wiatrów

Największy z obiektów turystycznych na Pustyni Błędowskiej, znajdujący się w jej południowej części. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi systemu altan i pomostów, które z lotu ptaka przypominają „różę kompasową” (wiatrogram).

Jak dojechać?

Drogą powiatową (nr 1095 K) Klucze-Bolesław. Na jej odcinku, ok. 1 km od Klucz i ok. 5 km od Bolesławia znajdziemy oznakowany dojazd drogą betonową bezpośrednio pod „Różę Wiatrów”. Wyznaczone MIEJSCA POSTOJOWE dla samochodów znajdują się ok. 200 m przed obiektem.

Co na miejscu?

System zadaszonych, drewnianych altan (z miejscami do siedzenia), połączonych pomostami. To wygodna przestrzeń do odpoczynku czy zorganizowania pikniku oraz baza wypadowa dla spacerów w głąb pustyni. Okazyjnie odbywają się tam imprezy kulturalne, edukacyjne, turystyczne czy sportowo- rekreacyjne. Udogodnienia: WC, podjazd dla osób niepełnosprawnych, dostęp do hydrantu. Obiekt jest monitorowany i oświetlony. Z ilustrowanych tablic informacyjnych, znajdujących się przy altanach, poznamy historię Pustyni Błędowskiej oraz ciekawostki przyrodnicze i geograficzne na jej temat.

Punkt widokowy Czubatka​

Jak dojechać?

Dojazd możliwy tylko samochodami osobowymi i jednośladami. Dla autokarów przeznaczony jest parking na ulicy Rudnickiej w Kluczach, w pobliżu boiska. Trasa dojścia lub dojazdu samochodem osobowym na „Czubatkę”: ulicą Rudnicką, Podgórną i Górną. Dotarcie na miejsce ułatwia oznakowanie za pomocą tablic samochodowego szlaku turystycznego (tablice z brązowym tłem i jasnym napisem: Czubatka – Pustynia Błędowska).

Co na miejscu?

Drewniana altana turystyczna, ławki i ławy (stoły), na których można usiąść, zjeść posiłek czy rozłożyć mapę. Orientację w terenie ułatwiają tablice informacyjne z mapą i opisaną panoramą okolic, widzianych ze wzgórza. Na miejscu można skorzystać z lunety turystycznej. Z punku widokowego dotrzemy na Pustynię Błędowską korzystają z żółtego szlaku pieszego (Ryczów - Błędów). Na „Czubatce” znajduje się ponadto wieża obserwacyjna (nie udostępniana turystom, służy jako stanowisko do wykrywania zagrożeń pożarowych).

Punkt widokowy Wzgórze Dąbrówka​

Jak dojechać?

Dotarcie na miejsce oznakowane jest znajdującymi się w Chechle oznakowaniami samochodowego szlaku turystycznego (tablice z brązowym tłem i jasnym napisem: Dąbrówka – Pustynia Błędowska). Dojazd z ulicy Kluczewskiej.

Co na miejscu?

Platforma widokowa z lunetą turystyczną. Obok platformy znajdują się resztki schronu wojskowego z okresu II wojny światowej oraz osadzona na planie trójkąta betonowa podstawa nieistniejącej już wieży obserwacyjnej. Przed platformą widokową znajdziemy tablice informacyjne z ciekawostkami na temat pustyni. Z punktu rozciąga się widok na odlesioną część Pustyni Błędowskiej, która jest terenem wojskowym, objętym zakazem wstępu.