Pustynia Błędowska

Legenda mówi że Pustynia Błędowska powstała z piasku rozsypanego przez diabła, który chciał zasypać kopalnie ołowiu i srebra.

Prawda jest jednak taka, Pustynię Błędowską stworzyli ludzie, wycinając drzewa pod budowę szybów  do okolicznych kopalni. Odsłonięte połacie terenu poddawane zostały działaniu wiatru i słońca co spowodowało dalsze zmiany w terenie. Powstał specyficzny mikroklimat, wydmy, można było zaobserwować burze piaskowe. W efekcie Pustynia Błędowska miała nawet powierzchnię 150km2.

W latach 60-tych XX wieku pustynia została obsadzona sosną pospolitą, dębem czerwonym oraz wierzbą kaspijską w celu ustabilizowania piasków.

Stopniowe zarastanie pustyni spowodowało, że obecnie pustynia ma około 33km2 powierzchni (długość około 10km, szerokość w niektórych miejscach do 4km).

 

W latach 2013 – 2014 na terenie Pustyni Błędowskiej odbyły się prace w ramach projektu Life+  „Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych na Pustyni Błędowskiej”. Przeprowadzone działania to usunięcie niewybuchów i niewypałów z terenu pustyni, inwentaryzacja przyrodnicza oraz usunięcie drzew i krzewów.

IS_IMG_7784_wm

Materiały o Pustyni Błędowskiej dostępne w sieci:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pustynia_B%C5%82%C4%99dowska

http://pustynia-bledowska.eu/www/

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kawalek-ziemi-o-ktorym-pamietal-diabel-a-zapomnieli-polacy-25-lat-wolnosci-w-obiektywie-cnn,435571.html

 http://wiadomosci.onet.pl/krakow/prawie-19-mln-zl-na-rekultywacje-pustyni-bledowskiej/jwcdr