Pustynia Błędowska

Informujemy, że www.pustyniabledowska.pl została partnerem medialnym pokazu. Zapraszamy – warto zobaczyć.

 

Zapraszamy na kolejny, szósty już pokaz ratownictwa lodowego. Podobnie jak w roku ubiegłym, pokaz odbędzie się na stawie „Zielonym” w Kluczach (dojazd lub dojście od ulicy Rudnickiej). W ubiegłym roku finałem pokazu było morsowanie w przerębli. Wówczas do wody weszło ponad trzydziestu śmiałków, którym niestraszne była krótkie, dwuminutowe zanurzenie się w lodowatej przerębli. Również w tej edycji pokazu organizatorzy zapraszają do wspólnego morsowania.

IMG_6429-1024x682Pokaz odbędzie się w czwartek, 18 lutego o godzinie 10.00 (staw „Zielony” w Kluczach). Na wydarzenie zapraszają: Wójt Gminy Klucze, Państwowa Straż Pożarna w Olkuszu i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Olkuszu.

Staw „Zielony: w Kluczach jest takim miejscem, gdzie długo utrzymuje się pokrywa lodowa. Mamy nadzieję, że i tym razem uda się sprawnie przeprowadzić ćwiczenia w naturalnych warunkach, na lodzie – mówi Stanisław Góźdź, ratownik wodny.

Co będzie można zaobserwować podczas pokazu? Zgromadzeni obserwatorzy będą mogli przyjrzeć się różnym sposobom ratowania tonącego w przerębli. Bedzie pokaz samoratowania, demonstracja różnych technik ratowania indywidualnego i w grupie, a także pokaz ratownictwa z użyciem profesjonalnego sprzętu strażackiego.
IMG_6421-1024x682
Chcemy ponadto pokazać, że na ratunek możemy pośpieszyć także wtedy, kiedy nie mamy przy sobie profesjonalnego sprzętu. Do wyciągnięcia tonącego można użyć także sanek,.kijka do nordic walking, paska czy długiej żerdzi. Jest to ratownictwo z użyciem tzw. sprzętu przygodnego. Oczywiście pokażemy, jak robić to w sposób bezpieczny – mówi przedstawiciel WOPR.

 

źródła:

tekst: www.gmina-klucze.pl

zdjęcia: materiały własne