Pustynia Błędowska

Rekordowy sezon na zamku Rabsztyn

Blisko 32 tysiące turystów odwiedziło w tym roku ruiny zamku Rabsztyn administrowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. To prawdziwy rekord, w ubiegłych latach zamek odwiedzało średnio 14 tysięcy osób. Zamek w tym roku był czynny od maja do końca października.
mok_rabsztyn_zwiedzanie_2
Zamek Rabsztyn został udostępniony do zwiedzania po dwuletniej przerwie spowodowanej pracami rekonstrukcyjnymi. Dla turystów przygotowana została niewielka, poświęcona historii zamku ekspozycja, która znajduje się w pomieszczeniu wieży bramnej. Zaprezentowano tam makietę zamku, kopie rycin przedstawiających zamek, repliki średniowiecznej broni i uzbrojenia oraz kamienne detale architektoniczne odnalezione podczas prac archeologicznych. Nowością była możliwość zwiedzenia częściowo zrekonstruowanego zamku górnego i wieży, gdzie zlokalizowany jest taras widokowy. Na terenie zamku górnego archeolodzy odnaleźli m. in. dobrze zachowane fragmenty podstawy ołtarza zamkowej kaplicy, posadzkę z glazurowanych płytek ceramicznych oraz pozostałości pieca hypokaustycznego, którym ogrzewano zamek.mok_rabsztyn_zwiedzanie_1

Aby ułatwić turystom zwiedzanie, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu opracował i wydał bezpłatną ulotkę o zamku. W budynku wieży bramnej zostało przygotowane stoisko, na którym można było otrzymać bezpłatne ulotki promujące atrakcje turystyczne Olkusza i Małopolski, a także nabyć związane z zamkiem pamiątki. Ponadto zamontowano tablice informacyjne prezentujące poszczególne części zamku i przygotowano audio przewodnik. Nagrania ułatwiające zwiedzanie można bezpłatnie pobrać korzystając z QR kodów rozmieszczonych na zamku. Rabsztyński zabytek można poznawać również z przewodnikiem. Na zamkowym wzgórzu wykonano ścieżki z ławkami i koszami, a sama warownia zyskał efektowną iluminację. Inwestycje związane z zamkiem i jego otoczeniem były prowadzone przez władze Olkusza przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet I Ochrona zabytków.

mok_otwarcie_zamku_rabsztyn_2Najwięcej turystów odwiedziło zamek w dniu otwarcia, na początku maja oraz podczas Turnieju Rycerskiego, który odbywał się w ostatni weekend sierpnia. Sporo chętnych przyciągały dodatkowe atrakcje przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, jak choćby zamkowy Dzień Dziecka, kiedy dzieci miały możliwość bezpłatnego zwiedzania zamku i mogły wziąć udział w zabawach i konkursach, czy plener plastyczny „Rabsztyn, jak malowany”.  Prace powstałe podczas pleneru były eksponowane w zamkowej bramie.  We wrześniu i październiku, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” we współpracy z MOK zorganizowało cykl bezpłatnych warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży, które cieszyły się sporym zainteresowaniem.mok_otwarcie_zamku_rabsztyn_1

Nowością dla zwiedzających jest Chata Kocjana zlokalizowana u podnóża zamkowego wzgórza. Można w niej zwiedzać ekspozycję poświęconą Antoniemu Kocjanowi, wybitemu konstruktorowi szybowcowemu i szefowi wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2 oraz ciekawą ekspozycję etnograficzną, na której prezentowane są przedmioty codziennego użytku z początków XX wieku. W oparciu o te ekspozycje organizowane są warsztamok_rabsztyn_plenerty i lekcje muzealne.

W sezonie turystycznym, od maja do końca września zamek Rabsztyn i Chata Kocjana były czynne codziennie od godziny 10.00 do 18.00, a w weekendy od godziny 10.00 do 20.00. W październiku zamek był czynny w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00, a w tygodniu zamek mogły zwiedzać grupy zorganizowane po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

mok_turniej_rycerski_2 mok_wyrob_chleba mok_wystawa_militarna mok_zamek_rabsztyn_noc mok_zamek_rabsztyn_widok_z_tarasu