Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to wielki obszar, do którego prowadzi mnóstwo ścieżek i dróg.

Najpopularniejsze oczywiście miejsca to Róża Wiatrów i wzgórze Czubatka i od nich większość gości zaczyna swój pobyt na Pustyni.

My proponujemy odwrócić teraz trasę i rozpocząć ją od strony osiedla mieszkaniowego w Kluczach (ul. Sosnowa). Tu zaczyna się trasa turystyczna prowadząca do Róży Wiatrów. Droga pełna jest wspaniałych widoków i pozwala zobaczyć w trakcie niezwykłą przyrodę Jury Krakowsko-Częstochowskiej, stawy oraz daje możliwość „poczucia” Pustyni poprzez jej bliskość.

Trasę zaczynamy na parkingu niedaleko stadionu sportowego Przemszy Klucze, za Orlikiem. Kierujemy się drogą asfaltową w kierunku malowniczych stawów, Czerwonego i Zielonego.

Od szlabanu idziemy dalej aż po lewej stronie zobaczymy staw Czerwony, potem staw Zielony (Klucze – stawy i okolice. – Jurajskie Szlaki).

Tu można zrobić pierwszy przystanek. Pomiędzy stawami można przejść na drugą stronę i zrobić krótki spacer po lesie.

Idąc dalej leśną ścieżką dochodzimy do miejsca z tablicą informacyjną.

W tym skręcamy w prawo i idziemy aż do Pustyni Błędowskiej.

Od tego miejsca prowadzi utwardzona droga którą dojdziemy (lub rowerem dojedziemy) aż pod samą Różę Wiatrów, mijając po drodze przystanki, gdzie można odpocząć.

W końcu docieramy do Róży Wiatrów, gdzie m.in. jest miejsce na zrobienie ogniska (uwaga – by rozpalić ognisko potrzebna jest zgoda Urzędu Gminy Klucze).

Róża Wiatrów - miejsce na ognisko

Cała trasa (bez zbaczania na boki) ma około 3km długości.